Mire jó a munkáltatói balesetbiztosítás? - MNB Pénzügyi sarok Origo

2021 július 20.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pénzügyi sarok rovatában ma az alábbi kérdésre keressük a választ a jegybank szakértőitől: „Otthoni munkavégzés közben megsérültem. A baleset, kórházi ápolás költségeit nekem kell fizetnem vagy a munkáltatónak?" (P. János, Mór)

MNB Pénzügyi sarok - Origo.hu

 

A munkáltató gyakorlatilag minden helyzetben felelős a munkavállalójáért, ha az számára dolgozik. Nem csak az irodában, hanem a napjainkban zajló koronavírus-járvány következtében sokak számára kényszerű otthoni munkavégzés során is.

 

AZ OTTHONI MUNKAVÉGZÉS ÁLTALÁBAN NEM AZONOS A TÁVMUNKAVÉGZÉSSEL, A VÍRUSHELYZET MIATT ELRENDELT HOME OFFICE VISZONT AZ UTÓBBINAK MINŐSÜLHET.A távmunka keretében történő munkavégzés szerződés alapján jön létre, például úgy, hogy a kizárólag otthonról, számítógépen végzett munka eredményét elektronikusan továbbítjuk a munkaadónknak.

 

A home office viszont egy átmeneti időszakra szól, ezt a munkáltatónk 44 napra rendelheti el egyoldalúan számunkra (ami persze vészhelyzetben eltérő lehet). Ennél hosszabb alkalmazása esetén a beleegyezésünk is szükséges ehhez.

 

A munkavédelmi törvény szerint azok a sérülések munkabalesetek, amelyek a munkavégzés során vagy azzal összefüggésben következnek be. A home office alatt történt esetek akkor minősülhetnek munkabalesetnek, ha a baleset az adott munkavégzésre kijelölt helyen (2-4 nm munkaterületen) és a munkaviszonnyal összefüggésben történik. Így például, ha a munkahelyi laptopunkat töltőre tesszük, és eközben áramütés ér minket, az munkahelyi balesetnek számít. HA VISZONT A MUNKAIDŐBEN KIMEGYÜNK A FÜRDŐSZOBÁBA ÉS OTT EGY VÍZTÓCSA MIATT ELCSÚSZUNK, AZ MÁR CSAK A MI FELELŐSSÉGÜNK.

 

Jó gyakorlat lehet, ha a munkáltató az otthoni munkavégzést megelőzően oktatást biztosít a munkavállalóinak vagy írásban tájékoztatást nyújt a legfontosabb tudnivalókról, kockázatokról.
Ha munkáltatónk csoportos munkáltatói balesetbiztosítást is kötött egészségünk védelme érdekében, célszerű annak megvizsgálása is, hogy az kiterjeszthető-e az otthoni munkavégzéssel érintett munkavállalókra is.

 

A CSOPORTOS ÉLET- ÉS BALESETBIZTOSÍTÁS A MUNKÁLTATÓK ÉS MUNKAVÁLLALÓK RÉSZÉRE EGYARÁNT SZÉLESKÖRŰ VÉDELMET BIZTOSÍT KÜLÖNBÖZŐ VÁRATLAN ESEMÉNYEK (PÉLDÁUL BALESETI HALÁL, MUNKAHELYI BALESETI HALÁL), BALESETEK (PÉLDÁUL CSONTTÖRÉS, CSONTREPEDÉS) VAGY BETEGSÉG BEKÖVETKEZÉSE ESETÉN. A baleset mindig váratlan esemény következtében történik, azaz a biztosítási fedezet nem terjed ki az annak megkötésekor már ismert tartós betegségre. Így többek között az egyes típusú cukorbetegségből, a vérzékenységből, extrém rövidlátásból vagy a sokízületi gyulladásból adódó egészségügyi problémákat is kizárja a biztosító.

 

Mivel ezt a biztosítási formát a vállalat – esetleg egyesület, egyéb szervezet – együtt köti meg nekünk, munkavállalóként jóval olcsóbban juthatunk hozzá ezekhez a szolgáltatásokhoz, mintha egyénileg kötnénk biztosítást. Egyes csoportos biztosítási konstrukciókhoz – ha ezt munkaadónk így köti meg – a családtagok is csatlakozhatnak, így akár ők is élvezhetik az egyéni piaci árnál kedvezőbb díjakat.

 

A leginkább megfelelő, „testre szabott" biztosítási csomag kiválasztása során a baleset- és betegségbiztosítási elemek tetszés szerint kombinálhatóak egymással, így a biztosítás e változata általában cégenként különböző.

 

Ha a munkáltatónk fizeti a balesetbiztosítást, ám idővel munkahelyet váltunk, akkor elveszítjük biztosított státuszunkat, s többé nem leszünk biztosítva. Vagyis a szerződést nem lehet tovább vinni, mint például egy, a munkaadó anyagi támogatásával kötött egyéni befektetési célú életbiztosítást.

 

Forrás:
https://mabiasz.hu/tartalom/638/1/hirek/mire-jo-a-munkaltatoi-balesetbiztositas-mnb-penzugyi-sarok-origo-cikk
https://www.origo.hu/gazdasag/20210625-a-balesetbiztositas-mire-jo.html

Weboldalunkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szabott szolgáltatást nyújthassunk látogatóink részére.RENDBENSzabályzat