„Előre bejelentett” csőd rázta meg a romániai biztosítási piacot

2023 április 20.

Visszavonta a 2,5 millió ügyféllel rendelkező Euroins biztosítótársaság működési engedélyét a román pénzügyi felügyelet, a cég bolgár tulajdonosa bíróságon támadja meg romániai érdekeltségeinek „ellenséges átvételét”

 Fizetésképtelenségre utaló jelek miatt megvonta az Euroins Románia biztosítótársaság működési engedélyét a bukaresti összevont pénzügyi felügyelet (ASF). Pénteki közleményük szerint az Euroins ellen csődeljárás indul, és az állami biztosítási garanciaalapot (FGA) nevezik ki a társaság ideiglenes vagyonfelügyelőjévé. Feladata irányítani a cég üzleti tevékenységét és meghozni a vagyonmegőrzéshez szükséges intézkedéseket. A biztosítótársaság jelenlegi vezetőségének hatáskörét felfüggesztik, az FGA mandátuma pedig a felszámolóbiztos kinevezéséig tart.


Az ASF döntését egyébként már csütörtökön este megszellőztette a bukaresti sajtó, ám hivatalosan nem erősítették meg az Euroinsszel szembeni intézkedést. A felügyelet szerint a bolgár Eurohold tulajdonában lévő biztosítótársaság szavatalótőke-szükségletének (SCR) fedezéséhez 2,19 milliárd lejre (1 lej = 80 forint), a minimális tőkeszükségletének (MCR) fedezésére pedig 1,75 milliárd lejre van szükség. Az engedély visszavonásáról azért döntöttek, mert a biztosítótársaság helyzete nem teszi lehetővé a szanálását. A hatóság emlékeztetett, hogy a 2020 februárja és 2023 januárja között

 

az Euroinsnál tartott 17 ellenőrzés során 26 szankciót szabtak ki 16 millió lej értékben.


A több mint 2,5 millió biztosítottal szerződésben álló Euroins körüli problémákról már egy ideje sejteni lehetett. A biztosítási piacon értetlenséget váltott ki Marcel Ciolacunak, a kormányzó román Szociáldemokrata Párt (PSD), egyben a bukaresti képviselőház elnökének egy héttel ezelőtti nyilatkozata, miszerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb) piacán beharangozott drágulások egy „előre beharangozott csőddel” állhatnak összefüggésben. (Ciolacu májusban átveszi a miniszterelnöki posztot Romániában).


Az Euroins csődje immár az ötödik a romániai biztosítási piacon néhány év leforgása alatt.


2015-ben és 2016-ban a két legnagyobb román biztosító, az Astra és a Carpatica, majd a Forte, 2020-ban a CertAsig, 2021-ben pedig a City Insurance ment tönkre. A HotNews.ro portál megkeresésére az állami garanciaalap a napokban közölte: 2021 novemberétől 2023. március 10-ig több mint 150 millió eurót fizetett a City Insurance társaság károsultjainak, ebből mintegy 28 millió eurót az utóbbi két hónapban. Az állami garanciaalap idén március 10-én 180,3 millió lejjel rendelkezett, ami azt jelenti, hogy a kormánynak pluszpénzt kell adnia a kárrendezésekhez.


Szakértők szerint ugyanakkor az Euroins összeomlása további drágulást gerjeszt a kgfb-piacon. A biztosítási díjak emelkedését vetíti előre az is, hogy az ASF a fél évvel korábbi szinthez viszonyítva


9 és 20 százalék közötti mértékben emelte a kgfb-referenciaárakat a múlt héten.


Ezek alapján a legolcsóbb biztosítás is 1006 lejnél kezdődik, ezt a 1200 köbcentiméternél kisebb hengerűrtartalmú gépkocsit vezető 51 és 60 év közötti járművezetőknek kell fizetniük. A legdrágább, 4709 lejes kgfb-re a 2500 köbcentiméternél nagyobb motorral rendelkező autót vezető 30 évnél fiatalabb sofőrök számíthatnak.

Weboldalunkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szabott szolgáltatást nyújthassunk látogatóink részére.RENDBENSzabályzat